• ŠANCA NA ÚSPECH

Operačný program: Ľudské zdroje

Prioritná os: Vzdelávanie

Spolufinancovaný z:  Európsky sociálny fond

Investičná priorita: Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou    prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.

Špecifický cieľ: Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Doba realizácie projektu:  od  decembra 2017 do novembra 2020 (36 mesiacov)

Výdavky  projektu: 74 070 €

70 366,50€ - nenávratný finančný príspevok (spolufinancovanie

zo zdrojov EU a ŠR )

3 703,50 € - vlastné zdroje (zriaďovateľ)

Hlavnou aktivitou projektu je Inkluzívne vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami a žiakov z marginalizovanej rómskej komunity prostredníctvom inluzívneho tímu školského psychológa a školského špeciálneho pedagóga.

Aktivity projektu začali konzultačnými činnosťami školského špeciálneho pedagóga,  realizáciou priamych a nepriamych intervencií do edukačného procesu na 1. a 2. stupni, realizáciou priamych a nepriamych intervencií do edukačného procesu v 1. ročníku,  priamou prácou so žiakmi so ŠVVP a žiakmi z MRK. Žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcii, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia, prípadne vyjadrenia vyučujúcich  odhalili ako problémovú. Časť hodiny sa využíva i na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť.

Veríme, že spoločným úsilím pomôžeme našej škole i našim žiakom rásť a rozvíjať sa, prekonať bariéry v učení, podporiť rozvoj individuálneho potenciálu a úspešne sa uplatniť v spoločnosti. Priamo sa budú zúčastňovať na práci školy a poskytnú odbornú psychologickú alebo špeciálno-pedagogickú pomoc deťom, zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov. Týmito aktivitami plánujeme zlepšiť študijné výsledky žiakov. Naším cieľom je, aby žiaci nielen úspešne ukončili základné vzdelávanie, ale aby najmä deti z MRK  pokračovali ďalej na stredoškolskom a učňovskom type škôl,  aby sme eliminovali počet neprospievajúcich, zlyhávajúcich detí, žiakov učiacich sa pod úroveň svojich možností, a teda predpokladáme celkové zlepšenie prospechu a správania sa žiakov.

Personálne osadenie projektu:

Mgr. Alojz Žuffa – projektový  manažér