• Nová podstrana

• O škole

Táto ZŠ bola slávnostne otvorená 16. septembra 1961. Pomenovanie Základná škola Eugena Andrewa Cernana nesie po americkom kozmonautovi, ktorého starí rodičia pochádzajú z našej obce Vysoká nad Kysucou. Čestný názov bol pridelený škole dňa 28. septembra 1994 pri druhej návšteve kozmonauta v obci.

E. A. Cernan

CERNAN – ČERŇAN Eugene Andrew

astronaut
                                                                              * 14. 3. 1934 Chicago                      † 16. 1. 2017 Houston

Jeho starý otec pochádzal z Vysokej nad Kysucou, odkiaľ sa v roku 1903 vysťahoval za prácou do Ameriky, kde sa jeho syn Andrej oženil s Češkou Rozáliou Cihlářovou a spolu mali syna Eugena Andrewa. Študoval elektrotechnické, neskôr letecké inžinierstvo, postgraduálne absolvoval námornícke štúdium a stal sa kapitánom amerického námorníctva. Ako letec prúdových lietadiel nalietal okolo 7 000 hodín. Ako astronaut sa zúčastnil na troch letoch do kozmu: v r. 1966 bol pomocníkom riadiaceho pilota na lodi Gemini 9, v r. 1969 pilotom lunárneho modulu na lodi Apollo 10, v r. 1972 velil vesmírnej lodi Apollo 17, pričom pristál a strávil na Mesiaci tri dni. Od r. 1981 bol vedúcim podniku konzultačných služieb v oblasti kozmických technológií. Je nositeľ viacerých ocenení, medailí a čestných doktorátov. V r. 1994 pri druhej návšteve Slovenska (prvá v r. 1975) mu prezident Slovenskej republiky udelil štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, Slovenská akadémia vied ho poctila Zlatou medailou a Univerzita Komenského mu udelila čestný doktorát.

( Osobnosti Kysúc )

Dňa 1. 9. 2014 bola Obcou Vysoká nad Kysucou zriadená ZŠ s MŠ E. A. Cernana, ktorá vznikla zlúčením škôl ZŠ E. A. Cernana, ZŠ Horný  Kelčov, Materskej školy a školských klubov detí a školských jedální.

Súčasťou ZŠ s MŠ E. A. Cernana sú dané subjekty:

• ZŠ E. A. Cernana č. 316

• Elokované pracovisko Vyšný Kelčov č. 658

• Elokované pracovisko Ústredie č. 286

• ŠKD Ústredie č. 316

• ŠKD Vyšný Kelčov č. 658

• ŠJ Ústredie č. 286

• ŠJ Vyšný Kelčov č. 658

Od 1. 8. 2016 sú súčasťou ZŠ s MŠ E. A. Cernana Vysoká nad Kysucou nasledujúce subjekty:

• ZŠ E. A. Cernana, Ústredie č. 316

• Elokované pracovisko Ústredie č. 286