• VÝCHOVNÉ  PORADENSTVO

• HLAVNÉ ÚLOHY VO VÝCHOVNOM PORADENSTVE

I. Práca so žiakmi
          1. Zisťovanie záujmu o povolanie v 5. – 8. ročníku.
          2. Individuálne pohovory so žiakmi, ktorým bude poskytnutá pomoc pri vyhľadávaní vhodného študijného, učebného odboru, vzhľadom na ich zdravotný stav a schopnosti.

3.Zrealizovanie individuálnych, skupinových pohovorov podľa zvolených škôl o podmienkach, nárokoch a predpokladoch pre zvolené štúdium, učebný odbor.
          4. Zabezpečovanie účasti žiakov 9. ročníka a vychádzajúcich žiakov na „Dňoch otvorených dverí“ podľa ponuky SŠ a zabezpečenie exkurzie do SŠ pre žiakov podľa harmonogramu.
          5. Usmernenie a poskytnutie pomoci pri hľadaní vhodného učebného odboru pre tých žiakov, ktorí neboli prijatí na stredné školy.
          6. Usmernenie a poskytnutie aktuálnych informácií tým žiakom, ktorí končia povinnú školskú dochádzku na ZŠ.
          7. Riešiť spoločne s TU a vyučujúcimi naliehavé problémy výchovného aj vzdelávacieho charakteru, pohovory so žiakmi, výchovné komisie.

II. Spolupráca s rodičmi žiakov

1. Oboznámenie rodičov s DUÁLNYM  VYDELÁVANÍM a možnosťami ďalšieho štúdia na SŠ na mimoriadnom RZŠ
          2. Na ZRŠ  podávať informácie o možnostiach štúdia a umiestnenia na stredných školách ako ich zaznamenalo ŠVS.
          3. Individuálne konzultácie s tými rodičmi žiakov, u ktorých je voľba povolania v rozpore s ich schopnosťami a dosahovanými výsledkami v škole.

III. Spolupráca s vedením školy, triednymi učiteľmi a ostatnými pedagogickými pracovníkmi
          1. Prediskutovanie plánu práce výchovného poradcu s vedením školy, na pracovnej porade.
          2. Spolupráca s triednymi učiteľmi v oblasti výchovných problémov žiakov.
          3. Na II. stupni využívať triednické hodiny  k voľbe povolania.
          4. Poskytovať pravidelné informácie o stave na úseku rozmiestňovania žiakov na zasadnutiach pedagogickej rady.
          5. Spolupráca s koordinátorom protidrogového programu..

IV. Spolupráca s inými inštitúciami
          1. Vypracovanie zoznamu žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku na ZŠ s predbežným záujmom o študijné a učebné odbory.
          2. Vyhotovenie štatistiky o záujme žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku,

opravy opisov pre ŠVS.
          3. Aktívna spolupráca s CPPPaP Čadca, Kysucké Nové Mesto, CŠPP Čadca, ÚPSVaR.

4. a) využívanie metodických materiálov pri profesijnej orientácii a voľbe povolania
              b) vyhľadávanie a sledovanie žiakov problémových a talentovaných
              c) účasť výchovného poradcu na poradách VP

V. Poskytovanie profesijných informácií
          1. Prostredníctvom násteniek pravidelne informovať žiakov o všetkých zmenách a novinkách, ktoré sa budú týkať štúdia na stredných odborných školách.

Informácie k duálnemu vzdelávaniu.
          2. Uskutočňovanie besied žiakov so zástupcami stredných škôl.

VII. Vedenie evidencie a štatistiky
          1. Vyhotovenie zoznamu vychádzajúcich žiakov.
          2. Opravy a zbery záujmov vychádzajúcich žiakov.

3. Kompletizácia a distribúcia  T-5 2018, T-9 2019
          5. Kompletizácia prihlášok na stredné školy.

6. Expedovanie prihlášok na školy s talentovou skúškou.
          7. Expedovanie prihlášok na gymnázium a SOŠ.
          8. Sledovanie a evidencia prijímacích konaní, resp. evidencia prijatých a neprijatých žiakov, oznámenie výsledkov a ďalšia poradenská činnosť.

Poradenské služby výchovného poradcu

• Poskytuje metodickú a informačnú pomoc žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení osobných, osobnostných, výchovných a vzdelávacích problémov v rámci kompetencie výchovného poradcu.
          • Poskytuje pravidelný servis informácií a konzultácií v oblasti výberu povolania so žiakmi a ich zákonnými zástupcami.
          • Spolupracuje so školským výpočtovým strediskom, strednými školami, centrom pedagogicko-psychologického  poradenstva, úradom práce, vedením školy, ORPZ,
          • Organizuje besedy, exkurzie na vybrané stredné školy
          • Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na stredné školy