• Vyhodnotenie a odovzdávanie cien literárnej súťaže Prečo mám rád Kysuce?

• V rámci 20. ročníka Jurinovej jesene Kysucká knižnica v Čadci a OZ Literárny kompas vyhlásili literárnu súťaž pre deti základných škôl - Prečo milujem Slovensko? Prečo milujem Kysuce? Úspešne sa zapojili aj naše žiačky zo 6.A a 9. triedy.

Počas on-line vyhodnotenia 11. 10. im boli udelené a odovzdané diplomy a ceny v danej kategórii.

Kristína Odnogová 1. miesto.

Simona Varechová 2. miesto.

Gratulujeme !

• Meno „neni“ podstatné

•           V utorok 08. 10. 2024 sa deviatačky a deviataci vybrali spolu so svojím triednym učiteľom

na divadelné predstavenie s názvom Meno „neni“ podstatné, ktoré sa hralo v Kultúrnom dome Rudolfa Jašíka Turzovka v podaní kremnického divadelného súboru ČI-PR-CHA.

Uvedené predstavenie sa konalo pri príležitosti 20.-teho výročia Jurinovej jesene 2024.

Hra zachytila tému 2. svetovej vojny, vtedajšej politickej moci a jej zverstvá spáchané na ľuďoch. Príbeh prerozprávala postava vojaka hrdého na svoju vlasť, ktorý sa nechal zviesť na cestu zla.

A ktorý postupom času nemal potrebnú odvahu vzoprieť sa systému, v ktorom žil a ktorému oddane slúžil. Trápili ho výčitky svedomia, ale utešoval sa, že nie je sám, kto takto koná. No pokoj stále nenachádzal. Východiskom z jeho neľahkej situácie malo byť padnutie v boji. „Prebudenie“  nastalo až v čase, keď sa ocitol zranený v nemocnici a dostal v nej Bibliu, v ktorej našiel hľadaný pokoj.

Žiačky a žiaci si odniesli nielen hlboký umelecký zážitok z opísanej hrôzy, ktorá negatívne ovplyvnila mnoho ľudských životov, ale predovšetkým ponaučenie, aby sa nikdy nezopakovala táto minulosť.

Okrem zážitku z predstavenia sme zažili mnoho zábavy aj pri našej spiatočnej ceste do školy.

A už teraz sa tešíme na ďalšie spoločne prežité chvíle.

• Takto sme prežili Deň E. A. Cernana...

•     V pondelok 30. septembra 2024 sme v našej škole venovali Dňu E. A. Cernana, ktorý si  každoročne pripomíname 28. septembra.

Tento rok sme si pripomenuli 30.-te výročie od poslednej návštevy E. A. Cernana našej školy, ktorého starý otec bol naším rodákom a po ktorom nesie škola názov.

Pri uvedenej príležitosti sme si pre našich žiakov 1. i 2. stupňa ZŠ prichystali niekoľko zaujímavých aktivít. Prvou aktivitou bola návšteva Pamätnej izby E. A. Cernana, ktorá sa nachádza v obci, prvákmi, druhákmi a štvrtákmi so svojimi triednymi pani učiteľkami. Okrem samotnej prehliadky ich svojím slovom sprevádzal starosta obce Anton Varecha.

Druhou aktivitou bolo na hodine výtvarnej výchovy pod vedením vyučujúcich stvárnenie cesty na Mesiac astronauta E. A. Cernana.  Žiaci 9. roč. venovali osobnosti E. A. Cernana vypracovanie prezentácií. Šiestaci  vytvárali projekty na tému Vesmír. Z uvedených prác bola následne vytvorená výstava, ktorú si mohli (i môžu) prezrieť nielen zamestnanci školy, ostatní žiaci, ale aj ich rodičia, ktorí navštívili (navštívia) školu.

Treťou aktivitou bola prednáška s názvom Z Kysúc do vesmíru v podaní pracovníčky Krajskej hvezdárne v Žiline, v ktorej sa venovala predovšetkým osobe E. A. Cernana, astronaut s kysuckými koreňmi.

V poslednej aktivite sa žiaci venovali s druhým pracovníkom hvezdárne pozorovaniu Slnka prostredníctvom ďalekohľadov.

Aj prostredníctvom takýchto aktivít si žiaci môžu lepšie uvedomiť cez osobu E. A. Cernana, že vytrvalou prácou a štúdiom môžu dosiahnuť úspech vo svojom živote aj oni, a tak budú reprezentovať svoju obec.

• Deň voľby povolania

• V piatok (27. septembra) mali žiaci deviateho ročníka možnosť zúčastniť sa konzultácií ohľadom výberu strednej školy prostredníctvom Dňa voľby povolania, ktoré organizuje každoročne Centrum poradenstva a prevencie Čadca. Našim deviatakom poskytla odborné konzultácie  pani psychologička Mgr. Zuzana Knocíková.

Súčasťou aktivít bol orientačný intelektový test, ktorý žiakom ukázal, aké sú ich intelektové schopnosti, ktoré rozhodujú o úrovni vzdelania. V ďalšom teste sa dozvedeli, aký typ osobnosti sú,  ktorá skupina povolaní je pre nich najvhodnejšia. Počas prednášky pani psychologičky sa naučili, ako pristupovať k voľbe povolania, čo treba brať do úvahy a na čo si dať pozor pri tomto dôležitom rozhodnutí. Počas individuálnej konzultácie sa každý žiak rozprával so psychologičkou o výsledkoch testov a o svojich záujmoch, ktoré sú tiež predpokladom štúdia na strednej škole. Naučili sa vyhľadávať dôležité informácie, ktoré sú potrebné k správnej voľbe povolania a k výberu strednej školy. V priebehu Dňa voľby povolania sa žiaci na základe testov dozvedeli nielen aký typ osobnosti sú, ale aj aké majú predpoklady študovať na strednej škole, aká je potreba trhu práce. Deviatakom sa Deň voľby povolania páčil a mnohým pomohla konzultácia k nasmerovaniu či utvrdeniu výberu strednej školy.

• 0948 493080 riaditeľ školy
          0948 716861 zástupkyňa riaditeľa