• BESEDY S RÚVZ

          • NAČO NÁM JE MOZOG? – beseda pre tretiakov

            Prioritou besedy Načo nám je mozog? bolo informovať žiakov 3. triedy o možnostiach, ako si udržať správne fungovanie nášho riadiaceho centra tela.

            Od Bc. S. Baričiakovej, pracovníčky RÚVZ Čadca, sa 7. mája dozvedeli, že ľudský mozog je síce tajuplný orgán, ale dá sa trénovať a môžeme podporovať jeho aktivitu až do neskorej staroby.

            Pod jej dohľadom si tretiaci precvičili  svoje „mozgové závity“ aktivitami: Prešmyčky – slovné hádanky z premiestnených hlások v slovách, Očné klamy vo vnímaní obrázkov – hľadať ukryté zviera alebo predmet, Koľko slov si zapamätáš? a iné.

            Veríme, že udržiavať si mozog v dobrej kondícii dokážu všetci naši žiaci, ak si osvoja zásady zdravého životného štýlu, ku ktorým sú vedení aj sprostredkovaním informácií formou besied s odborníkmi.

            7., 8. a  9. ročník -  Závislosti látkové a nelátkové, Fajčenie ako rizikový faktor a Drogové závislosti

            Problematika závislosti v živote človeka a i ch stret so zákonom boli tiež témou besied pre našich žiakov. Mgr. A. Gerátová, odborníčka z RÚVZ Čadca, sa otvorene rozprávala so žiakmi o živote v závislosti a konfrontovala ich s príbehmi skutočných ľudí. Vysvetlila im celoživotné dôsledky neuváženého správania, ktoré sa prejavujú na fyzickom, psychickom aj sociálnom živote závislých, liečených a ich rodinách.

            7. a 8. ročníku boli hlavnou témou: Závislosti látkové a nelátkové a  Fajčenie ako rizikový faktor a v  9. ročníku sa zamerala na Drogové závislosti.

            Pre žiakov mala pripravené prezentácie so základnými informáciami, ktoré boli doplnené debatou o danej téme. Drogové závislosti ilustrovala na krátkom filme Luky – o tom, aké sú drogy naozaj. Novodobé nelátkové závislosti na počítači, hrách, mobilných telefónoch a internete vzbudili záujem aj živý ohlas medzi žiakmi.  Zistili, že majú abstinenčné príznaky a sú príčinou konfliktov, ako látkové. Problémové množstvo aktivít, ktoré vyvolávajú stratu kontroly nad správaním, vyžadujú nemalé množstvo financií a najmä oberajú postihnutého o skutočný život.

            Dúfame, že takýto prístup k závažnej téme, ktorá sa bezprostredne dotýka mladých ľudí podporí ich kritické myslenie, umožní im vyjadriť názorvyužívať argumenty.

          • "Medzníky 2. svetovej vojny a SNP"

          • Poslaním vedomostnej súťaže " MEDZNÍKY 2. SVETOVEJ VOJNY a SNP" je   pripomenúť si  výročie ukončenia  druhej svetovej vojny a výročie Slovenského národného povstania, pestovať  úctu mladej generácie voči obetiam fašizmu v II. svetovej vojne, prispievať k odhaľovaniu neľudskosti fašizmu a neofašistických ideí,  vychovávať žiakov k poznaniu odlišností ľudí, národov a národností, rás, kultúr a náboženstiev, prispievať k porozumeniu a výchove k mieru  a k právam dieťaťa.

             Okresné kolo tejto súťaže,  ktoré sa konalo 29. apríla 2024 organizovala  naša škola a zúčastnili sa ho 3-členné družstvá  deviatakov zo ZŠ s MŠ Makov, ZŠ Klokočov , Spojenej školy Juraja Turza Turzovka a ZŠ s MŠ E. A. Cernana Vysoká nad Kysucou.  Súťažiaci najskôr vypracovali testy z príslušného učiva dejepisu - 2. sv. vojna a SNP, potom hádali mená osobnosti  a nakoniec  odpovedali na otázky z regionálnych dejín z obdobia 2. sv. vojny. 

            Po sčítaní všetkých správnych odpovedí sa na 1. mieste umiestnilo družstvo v zložení : Dávid Rejdík, Jakub Šašlák a Jakub Frollo z našej školy.

             Za spoluprácu pri organizácii ďakujeme výboru ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vo Vysokej nad Kysucou. 

          • DEŇ ZEME V ŠKD

          • Pri tejto príležitosti si žiaci v ŠKD pripomenuli spôsoby ochrany životného prostredia, vysvetlili si pojmy recyklácia, triedenie odpadu, šetrenie vodou, správanie sa v prírode, udržiavanie čistoty a poriadku. Deti si uvedomujú, aký obrovský význam má pre človeka matka ZEM. Nezaháľali a zúčastnili sa na vyčistení úseku novovznikajúceho parku na školskom dvore.

            Žiaci prvého oddelenia si vysadili i ovocný strom, deti z druhého oddelenia vysadili niekoľko rastliniek malín, o ktoré sa budú starať a sledovať ako sa im darí. Niektoré deti si vysadili v triede izbové rastlinky.

            Práca sa deťom páčila, bolo veselo a pracovali s radosťou.

          • Deň Zeme

          • Výnimočný deň venovaný našej planéte si každoročne pripomíname  22. apríla ako Deň Zeme. Dôležitosť ochrany životného prostredia a udržateľnosť „zdravej“ Zeme sme si pripomenuli aj na našej škole. Žiaci debatovali o triedení a možnostiach alternatívnych náhrad obalov, ekologickej likvidácii odpadu a šetrení energií.Spoločne sme si uvedomili, že je v rukách každého jednotlivca, aby zodpovedným prístupom prispel k pozitívnym environmentálnym zmenám.

            V spolupráci s Obecným Úradom Vysoká nad Kysucou sa žiaci zo 6. až 9. triedy zapojili do čistenia brehov rieky Kysuca podľa pridelených úsekov. Každoročné čistenie nenahraditeľného ekosystému mladými ľuďmi prináša úžitok všetkým obyvateľom obce.

            Ročníky 1. až 5. nezaostávali v pracovnom nasadení za staršími spolužiakmi. Čistili areál školy a upravovali terén vznikajúcej oddychovej zóny v blízkosti telocvične -miesta, kde trávia čas najmä počas telesnej výchovy a aktivít v ŠKD.

            Počas tohto dňa boli uskutočnené aj aktivity, ktoré sú súčasťou projektu „Som detský správca“ v spolupráci s Organizáciou cestovného ruchu Kysuce.Vybraný tím žiakov navštívil Biblickú záhradu, ktorá je oddychovým miestom a novým typom sakrálnej turistiky vo Vysokej nad Kysucou.

            Pán farár, Mgr. František Mikuláš, úvodnými slovami oboznámil žiakov s posolstvom tohto jedinečného diela a tematikou jednotlivých častí záhrady. Každá záhrada potrebuje svojho záhradníka, ktorý jej venuje čas a starostlivosť. „Detskí správcovia“, pod dohľadom pána farára venovali svoj čas 29. 4. 2024 revitalizácii pridelenej časti záhrady. Vypleli burinu, okopávali záhony a vysadili dve ruže, ktoré im zabezpečil pán farár.

            Súčasťou Biblickej záhrady je rozárium, kde je možné obdivovať viac ako 70 druhov ruží rôznych tvarov, farieb a typov. Ruže sú pomenované nielen podľa svätých osobností a stavieb. Jej  súčasťou sú aj vzácne druhy, ktoré boli ocenené odborníkmi, či nesú zvučné mená, ktoré vzbudzujú pozornosť vo svete botaniky.Naši žiaci vysadili ružu Red Leonardo da Vinci, pre ktorú sú typické guľaté, plnokveté kvety. Ich nepretržité kvitnutie v spojení s omamnou vôňou očarí každého návštevníka.  Druhá kvetina-Heilige Bilhildis, nesie meno po sv. Bilhilde(vdove), ktorá podporoval chudobných a chorých. Okolo roku 700 založila benediktínsky kláštor, v ktorom sa stala opátkou. Úcta k sv. Bilhilde je doložená od konca 10. storočia. Dúfame, že sa obom novým prírastkom bude v Biblickej záhrade dariť.

             Naša škola je hrdá, že jej žiaci môžu priložiť ruku k dielu pri zveľaďovaní  zaujímavej a náučnej záhrady, ktorá má potešiť ľudské zmysly i dušu.

      • Kontakty

        • Základná škola s materskou školou E.A.Cernana
        • 0948 493080 riaditeľ školy 0948 716861 zástupkyňa riaditeľa
        • Ústredie 316 Vysoká nad Kysucou 023 55 Vysoká nad Kysucou Slovakia
        • 0948 097121
        • 0948233535
        • 0948143727
        • 041/4364490
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje