
Aj v tomto školskom roku sa v našej škole konal Medzinárodný deň školských knižníc. Tento raz na tému od Rozprávky k povesti. Cieľom tohto podujatia bolo okrem rozvíjania pozitívneho vzťahu k čítaniu a čitateľskej gramotnosti i to, aby sa žiaci dostali hlbšie „pod kožu“ tematike rozprávky a povesti.
Žiaci na prvom stupni ilustrovali úryvky z rôznych rozprávok. Každý mal svoj vlastný úryvok, ktorý si pozorne prečítal. Pri kreslení sa zamerali na najdôležitejšie informácie v texte. Zo svojich výtvarných prác s úryvkami potom vytvorili potom svoje vlastné farebné leporelá.
Piataci popustili uzdu svojej fantázie a aspoň na jednu hodinu sa z nich stali autori fantastických rozprávok. Dodržiavali pri tom všetky žánrové znaky takejto rozprávky. V závere hodiny jednotlivé práce zhodnotili.
V šiestom ročníku bola témou hodiny transformácia klasickej ľudovej rozprávky Medovníková chalúpka do podoby komiksu. Žiaci pracovali v skupinách. Najskôr si vypočuli rozprávku. Potom nasledovala samotná transformácia zadanej rozprávky do podoby komiksu. Na konci zástupca každej skupiny prezentoval spoločnú prácu a ostatné skupiny mali možnosť vyjadriť svoj názor a zhodnotiť ju.
7. A a 7. B vo dvojiciach analyzovali ukážku Jána Bodeneka – Ivkova Biela mať. Analýzu realizovali dvomi metódami: metódou Prise a metódou päťveršia – Cinquan. Niekoľko dvojíc si namiesto metódy Cinquan vybrali opis prostredia formou ilustrácie.
Témou hodiny v ôsmom ročníku bolo pretransformovanie ľudovej rozprávky na modernú rozprávku. Po úvodnom motivačnom rozhovore boli žiaci rozdelení do štyroch skupín, ktoré niesli názvy ľudových rozprávok: Červená čiapočka, Tri prasiatka, Soľ nad zlato a Snehulienka a sedem trpaslíkov. Potom mohli začať tvoriť. V závere hodiny zástupca každej skupiny prečítal rozprávku a ostatné skupiny ju mali tiež možnosť zhodnotiť.
Deviataci pracovali s rôznymi úryvkami povestí a rozprávok bez názvov, ktoré detailne formálne a obsahovo rozoberali a porovnávali. O svojich zisteniach navzájom diskutovali.