
Tak, ako sme informovali v novinkách školy, dňa 15.10.2013 sa žiaci 5.ročníka zúčastnili exkurzie do Kysuckého múzea v Čadci, aby videli tieto tropické živočíchy žijúce v zajatí. Počas exkurzie žiaci hľadali odpovede na otázky, aby sa o pakobylkách dozvedeli nové zaujímavé informácie. S odpoveďami žiakom pomáhali sprievodkyne a informačné panely na výstave.
1. Ako by ste vysvetlili pojmy:
a) Exponát: predmet vystavený na výstave, v múzeu
b) Terárium: je to väčšinou sklenené zariadenie na chov bezstavovcov, plazov alebo obojživelníkov v domácich podmienkach, pakobylky a listovky sú chované tiež v teráriu.
2. Ako sa volá múzeum, v ktorom sme pozorovali exponáty: Kysucké múzeum v Čadci
3. Koľko druhov pakobyliek a listoviek je objavených na Zemi? okolo 2500
4. Do akej veľkej skupiny živočíchov pakobylky a listovky patria? článkonožce- hmyz
5. Čo znamená slovo „Phasmatodea“? latinský názov pre pakobylky. Názov je odvodený od latinského slova "phasma", ktoré znamená "duch" alebo "prízrak".
6. Aspoň 5 vlastností pakobyliek, ktoré ich charakterizujú:
a) Vo väčšine prípadov pripomínajú konárik (pakobylky), alebo list (listovky) aj s jeho podrobnými detailmi výrastkov, tŕňov a šupiniek. Táto vlastnosť sa volá mimikry.
b) Takmer všetky druhy pakobyliek, sa pri priamom ohrození predátorom riadia heslom: „Radšej byť bez nohy, ako byť nebohý.“ Stratená končatina im dorastie.
c) Z vajíčok, ktoré samička nakladie bez oplodnenia sa vyliahnu len samé samičky. Samčeky sa liahnu len z oplodnených vajíčok.
d) Cez deň alebo pri umelom svetle sa takmer nepohybujú, oddychujú alebo spia a vyzerajú ako mŕtve.
e) Premiestňujú sa kyvotavým spôsobom, živia sa čerstvými listami.
7. Aspoň 5 území sveta, kde pakobylky žijú voľne v prírode: Obývajú celú Južnú Ameriku, Strednú Ameriku, južnú časť Severnej Ameriky, Afriku okrem púštnych oblastí, Madagaskar, prednú a strednú Áziu, Nový Zéland, Austráliu, celú oblasť Indie, Albánsko, Turecko, Grécko, Sýriu, Irán a niektoré štáty Európy (štáty bývalej Juhoslávie, Francúzsko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko, Bulharsko).
8. Opíš spôsob rastu pakobyliek od mláďaťa po dospelého jedinca: Vývin pakobyliek od práve vyliahnutého jedinca až po dospelý hmyz sa uskutočňuje nedokonalou premenou. Z vajíčka sa vyliahne mláďa, ktoré je presnou zdrobnelinou dospelého hmyzu. Po niekoľkých zvliekaniach kože (3-5-krát), pri ktorých pakobylka vždy narastie asi o tretinu svojej veľkosti, sa z mláďaťa stane dospelý jedinec. Štádium kukly sa vo vývoji pakobyliek nevyskytuje.
Z výstavy sme odišli obohatení o mnoho nových informácii, vďaka ktorým sme zase o niečo múdrejší. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani sprievodkyni za trpezlivosť pri našich zvedavých otázkach.