V školskom roku 2018/2019 nastane zmena v ponuke a v cenách produktoch spoločnosti Rajo.
Žiaci si budú objednávať mlieko a mliečne produkty za zvýhodnené ceny u triednych učiteliek.
V školskom roku 2018/2019 nastane zmena v ponuke a v cenách produktoch spoločnosti Rajo.
Žiaci si budú objednávať mlieko a mliečne produkty za zvýhodnené ceny u triednych učiteliek.
V dňoch od 5. septembra do 6. septembra 2018 sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili účelového cvičenia a didaktických hier. Rozšírili si vedomosti a prakticky si preverili zručnosti zamerané na ochranu života a zdravia človeka.
Na začiatku bol prostredníctvom rozhlasu vyhlásený poplach a metodický nácvik evakuácie pre žiakov a zamestnancov školy.
Teoretická časť ÚC na prvom aj druhom stupni prebiehala 5. septembra formou vyučovania podľa učebných osnov.
Na prvom stupni 6. septembra žiaci absolvovali praktický výcvik a teoretické vyučovanie na detskom dopravnom ihrisku pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana. Na druhom stupni sa každá trieda rozdelila do družstiev dievčat a chlapcov a zbierala body za správne odpovede z oblastí: pobyt a pohyb v prírode, regionálna výchova, zdravotná príprava , riešenie mimoriadnych situácii, dopravná výchova a civilná ochrana.
Potom žiaci spolu s triednymi učiteľkami absolvovali turistický pochod na Vrchrieku.
Mgr. Oľga Babuliaková, vedúca účelových cvičení ročníkov 5.-9. po spočítaní všetkých bodov vyhlásila konečné výsledky.
Z dievčat najlepšie výsledky dosiahli žiačky 9. ročníka a z chlapcov žiaci 7. ročníka. Najlepšie družstvá boli odmenené diplomami.
Po dvoch mesiacoch plných nových zážitkov a oddychu otvorila 3. septembra 2018 svoje brány aj naša škola.
Slávnostné otvorenie nového školského roka 2018/2019 sa konalo za priaznivého počasia v areáli školy. Program slávnosti, ktorý koordinovala pani zástupkyňa, Mgr. Zuzana Chalanová, začal vypočutím štátnej hymny. Všetkým prítomným sa prihovoril Mgr. Alojz Žuffa, riaditeľ školy, ktorý osobitne privítal prvákov. Deviatakov povzbudil k úspešnému ukončeniu školskej dochádzky na našej škole a všetkým žiakom a zamestnancom školy zaželal veľa elánu a zdravia v nadchádzajúcom školskom roku. Program pokračoval príhovormi starostu obce, Mgr. Antona Varechu, a podpredsedníčky rodičovskej rady pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana Mgr. Kataríny Adamcovej. Slávnosť spestrili pripraveným kultúrnym programom pod vedením Mgr. Janky Jurčovej žiaci z našej školy. V podaní Veroniky Šutiakovej odznela úvodná báseň O škole. Hrou na heligónke sa postarali o hudobný zážitok Katarína Adamcová a Jakub Frollo. Recitačné pásmo odznelo v podaní Tobiasa Koleňáka, Sofie Koleňákovej, Soni Jančíkovej a Liliany Lukešovej. Slávnosť ukončila Mgr. Zuzana Chalanová a žiaci v sprievode triednych učiteliek odišli do tried.
Všetkým želáme veľa školských a pracovných úspechov a vytrvalosti v novom školskom roku.
Počas letných prázdnin prebiehali v objekte školskej jedálne rekonštrukčné práce. Interiérové úpravy sa realizovali najmä v priestoroch umývarne a toaliet. Sociálne zariadenia prešli komplexnou rekonštrukciou obkladov, sanity, batérií a wc kabínok. Modernizácia zariadenia zvýšila úroveň hygienického štandardu stravníkov.
29. júna sme sa stretli na nádvorí školy, kde sme za príjemného počasia slávnostne ukončili školský rok 2017/2018. Slávnosť sa začala štátnou hymnou, ktorú zaspievala Natália Chabroňová z 9.A triedy s hudobným sprievodom. Prítomných privítala a s programom oboznámila pani zástupkyňa Mgr. Zuzana Chalanová. Po príhovore riaditeľa školy Mgr. Alojza Žuffu a pozvaných hostí boli odmenení žiaci tretieho ročníka za najlepšiu dochádzku. Cenu v podobe koša plného ovocia odovzdala žiakom členka Rodičovskej rady pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana, pani Lenka Kudláčová. Svojim pripraveným programom sa s nami rozlúčili žiaci deviatych ročníkov. Slávnosť spestrili hudobným vystúpením aj žiaci, ktorí navštevujú ZUŠ- Turzovka.
V závere slávnosti sa riaditeľ školy poďakoval nielen žiakom, ale aj pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom za odvedenú prácu. Deviatakom, ktorí končia školskú dochádzku na našej škole, zaželal veľa úspechov. Osobitne sa rozlúčil so zamestnancami, ktorí odchádzajú do dôchodku. Veľa zdravia a úspechov v osobnom živote poprial pani učiteľkám z materskej školy Monike Závodníkovej a Antónii Žilinčárovej a pani upratovačke Anne Oboňovej. Po ukončení oficiálnej časti programu sa všetci žiaci v sprievode triednych učiteliek pobrali do tried, kde si prevzali vysvedčenie za svoje celoročné úsilie.
Všetkým prajeme prázdniny plné slnka, zábavy, oddychu a nových zážitkov.
V dňoch 26. júna a 27. júna 2018 sa žiaci prvého a druhého stupňa zúčastnili účelového cvičenia a didaktických hier. Rozšírili si svoje vedomosti a prakticky si preverili zručnosti zamerané na ochranu života a zdravia človeka.
Na začiatku pomocou rozhlasu bol vyhlásený poplach a metodický nácvik evakuácie pre žiakov a zamestnancov školy.
Mladší žiaci z ročníkov 1.- 4. si prakticky preverili teoretické poznatky na jednotlivých stanovištiach: zdravotná príprava, civilná ochrana, pobyt a pochyb v prírode, dopravná výchova a hod na cieľ.
Po vyhodnotení aktivít Mgr. Jarmila Dočárová, vedúca didaktických hier ročníkov 1.-4. vyhlásila výsledky:
Na 1. mieste sa umiestnili dievčatá zo 4. ročníka a chlapci z 3. ročníka.
Teoretická časť ÚC na druhom stupni prebiehala 26. júna 2018 formou vyučovania podľa učebných osnov. 27. júna 2018 sa každá trieda rozdelila do družstiev dievčat a chlapcov a zbierala body za správne odpovede z oblastí: pobyt a pohyb v prírode, regionálna výchova, zdravotná príprava, riešenie mimoriadných situácii, dopravná výchova, civilná ochrana a výchova k bezpečnému správaniu.
Potom žiaci spolu s triednymi učiteľmi absolvovali turistický pochod na Vrchrieku.
Mgr. Oľga Babuliaková, vedúca účelových cvičení ročníkov 5.-9. po spočítaní bodov vyhlásila konečné výsledky:
Z dievčat najlepšie výsledky dosiahli žiačky z 8. ročníka a z chlapcov žiaci 6. ročníka.
Najlepšie družstvá boli odmenené diplomami.
V duchu myšlienok a ideálov fair play sa na našej škole už tradične uskutočnil Olympijský deň.
Športový deň otvorila Mgr. Janka Jurčová, ktorá privítala všetkých prítomných. Mgr. Alojz Žuffa, RŠ, poprial športovcom veľa zdaru a chuti v športovom zápolení.
Na slávnostnom ceremoniáli nechýbala olympijská hymna, oheň a vlajka. Po zložení olympijského sľubu športovcami a rozhodcami boli prítomní oboznámení s organizáciou olympijského dňa a pravidlami jednotlivých športových disciplín. Potom sa začalo to pravé súťaženie.
Deň plný športu odštartoval Olympijský beh. Súčasťou olympijského dňa bolo plnenie Olympijského odznaku všestrannosti. Žiaci plnili disciplíny na získanie bronzového, strieborného a zlatého odznaku všestrannosti.
Veľkým lákadlom a motiváciou pre všetkých súťažiacich boli hodnotné vecné ceny, ktoré škole venoval Slovenský olympijský výbor.
Aj napriek tomu, že naša škola nemá k dispozícií telocvičňu máme veľa výborných športovcov, čo sa odzrkadlilo vo vyhodnotení jednotlivých súťaží. Najlepší jednotlivci boli za svoje výkony odmenení medailami a rôznymi vecnými cenami, O tom, že tento deň bol veľmi vydarenou akciou svedčil úsmev na tvárach všetkých súťažiacich.
Počet zapojených žiakov – 183
Počet zapojených dospelých osôb – 17
50 - žiakov splnilo limit na zlatý olymp. odznak všestrannosti
62 - žiakov splnilo limit na strieborný olymp. odznak všestrannosti
28 - žiakov splnilo limit na bronzový olymp. odznak všestrannosti
Vyhodnotenie Olympijského behu
I. kategória dievčatá 1. – 4. roč. I. kategória chlapci 1. – 4. roč.
II. kategória dievčatá 5. – 9. roč. II. kategória chlapci 5. – 9. roč.
Vyhodnotenie najlepších športovcov školy:
žiaci 1. až 4. ročníka: žiaci 5. až 9. ročníka:
1.Polková Valéria 1. Dočár Martin
2. Hetflajš Dávid 2. Gracíková Natália
3. Pavlišin Dominik 3. Šutiaková Veronika
Ocenení športovci jednotlivých tried:
1. A: Lukeš J., Hesková M., Čerňan A., Dobošová D.
1. B: Santus T., Trvalcová A., Vlček D., Staškovanová J.
2. tr.: Varechová S., Kubačák S., Sojková E., Hranec M.
3. tr.: Lukešová L., Kubištel M.
4. tr.: Perďochová A., Mihal A.
5. tr.: Grušpierová E., Vlček M.
6. tr.: Pavlišinová M., Zborovan M.
7. tr.: Lukešová S., Matejov M.
Všetkým oceneným blahoželáme!
21. júna 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo matematickej súťaže pre žiakov 5. až 8. ročníka. Zameranie súťaže vyplývalo z bežného života a využitia vedomostí z praxe. Úlohy podporovali a preverovali čitateľskú gramotnosť a rozvíjali finančnú gramotnosť. Záujem o riešenie prejavilo 15 žiakov.
Ocenení žiaci boli:
Hazuková z 5. triedy,
Budoš zo 6. triedy,
Barčák zo 7. ročníka,
Cudráková z 8. ročníka.
Koniec školského roka je neodmysliteľne spätý so školským výletom. 18. 6. 2018 sa naši prváci vybrali na výlet do Čadce. Cieľom ich cesty bola výstava Fenomén Igráček v Kysuckom múzeu v Čadci. Zvedaví a plní očakávania nastúpili do vlaku a dobrodružstvo sa mohlo začať. Niektorí cestovali vlakom po prvýkrát. V Kysuckom múzeu si naši žiaci najprv prezreli výstavu tradičného odevu na Kysuciach, a potom mali možnosť pohrať sa s legendárnou figúrkou Igráček a dozvedieť sa niečo o jej histórii a výrobe. Ďalšou zastávkou bola Kysucká knižnica, kde sa dozvedeli rôzne informácie o knižnici a prezreli si jej priestory.
Cestou domov sa deti občerstvili zmrzlinou a drobné suveníry im budú pripomínať ich triedny výlet z prvej triedy.
XIII. ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl bol venovaný problematike životného prostredia. Aktuálny ročník sa niesol v duchu UNESCO – svetové dedičstvo. Cieľom olympiády je prispieť k zvyšovaniu environmentálneho vedomia, informovanosti o trvalo udržateľnom rozvoji a angažovanosti žiakov v otázkach životného prostredia doma, v škole a vo svojom regióne.
Naša žiačka, Pavla Smiešková, sa aktívne zapojila do vedomostnej súťaže a v danom časovom termíne reagovala na 40 otázok z oblastí:
- Karpatské bukové pralesy,
- Jaskyne na Slovensku,
- Kultúrne lokality a pamiatky,
- Nehmotné kultúrne dedičstvo SR.
Z 1075 zapojených žiakov, ktorí vyplnili a odoslali elektronické formuláre, sa umiestnila naša ôsmačka na 350. mieste.
Registráciu školy a koordináciu súťaž na našej škole zabezpečila Mgr. Zuzana Odnogová.
Usilovnosť a vytrvalosť v plnení školských povinností, reprezentácia školy vo vedomostných súťažiach, účasť na kultúrnych podujatiach a v zberovej činnosti nezostali bez povšimnutia vyučujúcich ani v tomto školskom roku. Vedenie školy v spolupráci s rodičovskou radou umožnilo oceniť najlepších žiakov našej základnej školy Výletom za odmenu. Náklady na výlet boli hradené z finančných prostriedkov Rodičovskej rady pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana. Organizáciu výletu zabezpečili Mgr. Janka Jurčová a Mgr. Adela Olšiaková.
V stredu, 20. júna, absolvovalo 51 žiakov našej školy poznávaciu prehliadku starobylých expozícií Trenčianskeho kraja. Prvou zastávkou ich cesty boli zrúcaniny hradu Beckov. Pútavú prehliadku im sprostredkovala pani sprievodkyňa v dobovom odeve, ktorá vrátila prítomných zaujímavým výkladom späť v čase. Veľkoleposť Beckovského hradu priblížila prostredníctvom povestí a historických faktov. Naši žiaci mali možnosť prezrieť si zvyšky gotickej a renesančnej výzdoby, kamenné vodné nádrže a kaplnku. Z hradu sa im naskytol pohľad na pohorie Karpaty. V areáli tejto národnej kultúrnej pamiatky obdivovali aj aktuálnu výstavu fotografií a zahrali sa dobové hry. Po občerstvení a nákupe suvenírov sa žiaci presunuli autobusom do neďalekého mesta Trenčín. Cieľom ich cesty bola dominanta Považia − Trenčiansky hrad. Po namáhavej ceste nahor sa zastavili pri hradnej studni na nádvorí, ktorá je označovaná pojmom „Studňa lásky“. Pripomenuli si povesť o Fatime a Omarovi, ktorá je azda najznámejším ľúbostným príbehom v trenčianskom regióne. V obytných a obranných častiach hradu si prezreli viaceré expozície a výstavne priestory. Z Matúšovej veže sa im naskytol unikátny výhľad na Považie.
Oba hrady patria k mimoriadne vyhľadávaným miestam na našom krásnom Slovensku. Veríme, že turisticky atraktívne priestory poskytli našim žiakom nezabudnuteľný zážitok.
V dňoch od 11. do 15. júna 2018 sa uskutočnil pre štvrtákov našej školy plavecký výcvik a pre šiestakov zdokonaľujúci plavecký výcvik v spolupráci s plaveckou školou Žabka. Žiaci celý týždeň dochádzali spolu s triednymi učiteľkami Mgr. Adelou Olšiakovou a Mgr. Brigitou Janitovou na plaváreň v Čadci. Pod vedením odborných inštruktorov sa učili plávať, skákať do vody, orientovať sa v nej, zdokonaľovali a oboznámili sa s viacerými plaveckými štýlmi a technikami. Podľa plaveckej úrovne boli rozdelení na dve skupiny. Na konci plaveckého výcviku absolvovali záverečné previerky výkonnosti, na ktorých predviedli nadobudnuté zručnosti a za odmenu dostali „Mokré vysvedčenie“.
Za spolufinancovanie ďakujeme Rodičovskej rade pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana vo Vysokej nad Kysucou.
Koncentračný tábor Osvienčim ( Auschwitz I.) bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. Deportovaní do neho boli predovšetkým Židia, Rómovia, Poliaci, sovietski zajatci a mnoho ďalších. Väčšina z nich našla smrť v plynových komorách. História siaha do rokov 1940 – 1945, kedy dochádzalo k masovým popravám.
Žiaci z našej školy tento koncentračný tábor navštívili dňa 13. júna 2018. Vďaka pútavému a primeranému výkladu sprievodcu sa dozvedeli, pre koho a za akým účelom bol postavený. Vo vitrínach a za sklenenými tabuľami videli autentické pozostatky po väzňoch, ktoré si so sebou priniesli. Atmosféru dokresľovali tabule s výrokmi na stenách či fotografie tvárí vychudnutých väzňov. Autentickosť v porovnaní s „muzeálnymi“ expozíciami v barakoch dodávali aj podzemné priestory bývalých „krematórií“, v ktorých sú umiestnené kremačné pece. Z Osvienčima sa presunuli do druhého koncentračného tábora Birkenau v dedinke Brezinka (asi 3 km vzdialenej od Osvienčima). Poznávacím znamením v Brezinke je železničná trať, prechádzajúca tunelom do areálu a končiaca niekoľko desiatok metrov za ním. Na konci trate boli postavené už len pece na likvidáciu väzňov.
Žiaci mali možnosť vidieť pozostatky rozpadnutých barakov, v ktorých sú zachované drevené „postele“ väzňov, stovky latrín, steny s kresbami...
Pôvodne tento „svetový cintorín“ mal byť zrovnaný so zemou, čomu nasvedčuje aj zopár zbúraných častí budov v areáli. Zachoval sa však vďaka odvážlivcom ako trpká spomienka a výstraha, ktorí hrôzy tábora zažili na vlastnej koži a posolstvo chceli zanechať ďalším generáciám...
Exkurzia do Osvienčimu bola poučná a zaujímavá. Sú veci, ktoré jednoducho nejde pochopiť. Bolo treba počítať s nechcenými myšlienkami, ktoré vo všetkých návšteva Osvienčimu zanechala.
Exkurziu pre žiakov 9. ročníkov a žiakov z 8. ročníka zorganizovali Mgr. Ivana Martiaková a Mgr. Brigita Janitová.
Aktivity programu Zelená škola sú zamerané rôznymi smermi, čím sa stávajú zaujímavé pre školy a žiakov. Pestrosť a rozmanitosť enviromentálnej výchovy sa na našej škole prejavuje v plánovaných a realizovaných aktivitách, ktoré koordinuje Mgr. Odnogová.
Naša škola realizovala podporné opatrenia, ktorými prakticky napĺňa myšlienku „zmeniť seba a svoje okolie vo vzťahu k prírode“. Medzi úspešné aktivity patril aj projekt s názvom Sadovo. Jeho cieľom je zachovanie starých odrôd ovocných stromov. Zapojením sa do projektu získala škola viacero benefitov. 7. 6. sa Mgr. Odnogová spoločne so žiačkami 8. triedy, A. Holákovou a K. Majtényiovou, zúčastnili ovocinárskej exkurzie. Exkurzia začala stretnutím v Trenčíne. Odtiaľ sa účastníci presunuli do ekologickej dedinky Hostětín, kde sa nachádza ukážkové ekologické centrum Veronica. Tu si mohli pozrieť záhradu pre deti, v ktorej príroda poskytuje skutočné dobrodružstvo. Pre žiakov boli pripravené rôzne aktivity. Za pomoci poskytnutých máp riešili rôzne úlohy a hľadali obydlia zvieracích pomocníkov. Získali tiež nové informácie o jednotlivých stromoch označených informačnými tabuľami a pozreli si zrekonštruovanú sušiareň ovocia. Počas stretnutia im bola umožnená ochutnávka jablkového muštu, ktorý sa v Hostěline vyrába v BIO kvalite z jabĺk z Bielych Karpát. Ich ovocinárske objavovanie pokračovala do Novej Bošáce do sadu Španie, ktorý patrí k najkrajším sadom u nás. Žiaci tu získali vedomosti, ako sadiť, ošetrovať a zachrániť ovocné stromy a staré odrody. Exkurzia skončila v meste Trenčín.
Naše žiačky sa stali súčasťou tímu, ktorý sa vzdeláva v oblasti pro-enviromentálneho myslenia a snaží sa prispieť k pozitívnej zmene zásahov človeka do prírody.
Každý žiak je iný, má rôzne potreby, záujmy aj podmienky na svoj rozvoj. Veľký podiel na úspechu v procese učenia sa má práve čítanie. Schopnosť orientovať sa v texte a spracovať informácie, pomáhajú ľahšie zvládať vzdelávací proces. Na hodine literatúry sa snažila vyučujúca motivovať žiakov 5. a 7. ročníka k tomu, aby aktívne knihy čítali a pracovali s ich obsahom.
Aktivita, Tiché čítanie na hodinách literatúry, bola zameraná na cieľavedomý výber knihy, vytvorenie priestoru na jej čítanie a spracovanie prečítaného textu formou čitateľského záznamu. „Čítaním pre seba“ mali žiaci možnosť vybrať si dielo podľa vlastného čitateľského vkusu. Mohli využiť ponuku školskej knižnice alebo si priniesť knihu z domu. Na začiatku každej hodiny literatúry mali vyčlenených desať minút na vlastné čítanie. Po uplynutí času si zaznamenali svoje dojmy a postrehy. Takáto forma čítania a spracovania informácií mala žiakom poskytnúť priestor na budovanie, prípadne prehĺbenie čitateľských návykov. Vďaka čítaniu príbehov si rozvíjali fantáziu, slovnú zásobu, schopnosť vyjadrovať sa a získavali chuť po poznaní.
O svojom čítaní sa žiaci vzájomne informovali a podelili sa so spolužiakmi aj o zápisky v čitateľskom zázname. Vyjadrili svoj názor na dielo, odôvodnili prečo si ho vybrali, uviedli bibliografické údaje o diele a stručný obsah knihy. Slovne naformulovali svoj estetický zážitok z čítania. Uviedli, čo sa im na diele páčilo – nepáčilo, ktorá postava im bola sympatická, ktoré časti v knihe boli zaujímavé - nudné ... .
Mgr. Michalisková dúfa, že žiaci budú v čítaní pokračovať aj cez prázdniny a obohatia sa o nové čitateľské zážitky a postrehy.
Práca hasičov je veľmi náročná no záslužná. Každý deň pomáhajú ľuďom pri požiaroch, dopravných nehodách, prírodných katastrofách...
Územná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany Čadca a Hasičský záchranný zbor Čadca sa rozhodli usporiadať súťaž pod názvom „HASIČI OČAMI DETÍ“, ktorá sa delila na dve časti a to literárnu a výtvarnú súťaž.
Žiaci vo svojich prácach vyjadrovali svoj pohľad na povolanie hasičov. Veď pri pohľade na obrovské červené auto, ktoré sa rúti po ceste za zvukov sirény, zaplesá nejedno detské srdce.
Do súťaže sa zapojilo viacero žiakov našej školy. Úspech dosiahli traja žiaci:
Výtvarná súťaž:
2. miesto Kristián Segeč , 5.ročník
Literárna súťaž:
2. miesto Katarína Adamcová, 6.ročník
3. miesto Lívia Majtényiová, 4.ročník
Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách.
Umelecká agentúra AMOS si dňa 7. júna 2018 pripravila pre našich žiakov edukačný program pod názvom SVET PEŇAZÍ. Výchovný koncert sa dotýkal tém, ako napríklad: peniaze, úver, úrok, banky a účty sporenia a investovanie, menové kurzy a euro, dlh a bohatstvo, rodinný rozpočet, história peňazí a pod. Obsah bol obohatený aj zaujímavými príbehmi ľudí, ktorých náhle zbohatnutie pripravilo o všetko, ale aj príbehmi ľudí, ktorí zbohatli svojou šikovnosťou a talentom. Súčasťou programu bola aj hudobná zložka, v ktorej hrali dvaja hudobníci populárne skladby od známych slovenských a svetových spevákov, do ktorej sa už tradične zapojili žiaci z nižších ročníkov.
Veríme, že získané informácie budú pre žiakov prínosom v ich praktickom živote.
Výchovný koncert zabezpečila pani zástupkyňa Mgr. Zuzana Chalanová.
Dňa 4.6. 2018 bola hodina prvouky pre prváčikov výskumno- bádateľská.
Žiaci si za pomoci rodičov natrhali listy z rôznych druhov stromov (ihličnatých a listnatých), ktoré si priniesli na hodinu prvouky a skúmali, ako sa lístie medzi sebou odlišuje, či už veľkosťou , tvarmi a typmi.
Praktickou skúsenosťou sa takto zoznámili s listnatými stromami, a to breza previsnutá, lipa malolistá, jabloň domáca, čerešňa vtáčia, pagaštan konský, dub letný atď, ale aj ihličnatými – smrek obyčajný, smrekovec opadavý a borovica lesná. Spoločnými silami si žiaci za pomoci triednej pani uč. Mgr. D. Rybičkovej lepili listy na výkres a vyrábali jednoduché herbáre, v ktorých pomenovali listy ich správnym názvom podľa typu stromu.
Aktivita sa deťom páčila, bola pre nich zaujímavá a odniesli si z hodiny veľa cenných informácií.
Hoci je za Medzinárodný deň detí považovaný 1. jún, na našej škole žiaci odložili učebnice a školské povinnosti dňa 6.6.2018 a učenie vymenili za umelecký zážitok a sladké prekvapenie.
Žiaci 5. – 9. ročníka navštívili kino v Turzovke a pozreli si filmové predstavenie s názvom „Ocko je doma“. Po bláznivej rodinnej komédií sa občerstvili v miestnej prevádzke so zmrzlinou.Vstupné do kina bolo hradené RR pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana.
Aj žiaci 1. – 4. ročníka sa zúčastnili divadelného predstavenia, ktoré si pre nich pripravili herci z Bábkového divadla v Žiline. Pre našich najmenších si pripravili divadelné predstavenie o láske a priateľstve s názvom „Na gazdovskom dvore“ / Trafená hus/. Vstupné do Bábkového divadla v Žiline mali žiaci hradené formou kultúrnych poukazov, cesta autobusom do Žiliny a naspäť bola hradená z financií RR a ZRŠ pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana.
Dňa 7. 6. 2018 sa žiaci I. a II. stupňa zúčastnili súťaže Družstiev mladých zdravotníkov. Svojím cieľom nadväzuje na učivo Ochrana života a zdravia. Žiaci si takto prakticky precvičujú získané vedomosti a upevňujú návyky v poskytovaní prvej pomoci. Súťažili vo viacerých disciplínach, ktoré pozostávali z teoretickej časti: vedomosti o SČK, o bezpríspevkovom darcovstve krvi, zdravotnícke vedomosti, bezpečnosť na cestách a prvú pomoc pre deti. Najnáročnejšia pre zúčastnených bola časť: praktické zručnosti v poskytovaní prvej pomoci.
Našu školu reprezentovali žiaci:
1. stupeň – L. Gajdicová, D. Rejdík, L. Ligačová, S. Hermanová, A. Rošková.
Súťažilo 11 družstiev a družstvo našich žiakov sa umiestnilo na 3. mieste.
2. stupeň – M. Smieško, T. Kománková, M. Pavlišinová, V. Gabošová, S. Lukešová.
Naši žiaci sa spomedzi 11 družstiev umiestnili na 4. mieste.
Žiakom ďakujeme za účasť, preukázané vedomosti i zručnosti a dúfame, že sa zúčastnia aj ďalšieho súťažného ročníka.
Prípravu žiakov zabezpečila Mgr. J. Dočárová.
Powered by aSc EduPage