Koncentračný tábor Osvienčim ( Auschwitz I.) bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. Deportovaní do neho boli predovšetkým Židia, Rómovia, Poliaci, sovietski zajatci a mnoho ďalších. Väčšina z nich našla smrť v plynových komorách. História siaha do rokov 1940 – 1945, kedy dochádzalo k masovým popravám.
Žiaci z našej školy tento koncentračný tábor navštívili dňa 13. júna 2018. Vďaka pútavému a primeranému výkladu sprievodcu sa dozvedeli, pre koho a za akým účelom bol postavený. Vo vitrínach a za sklenenými tabuľami videli autentické pozostatky po väzňoch, ktoré si so sebou priniesli. Atmosféru dokresľovali tabule s výrokmi na stenách či fotografie tvárí vychudnutých väzňov. Autentickosť v porovnaní s „muzeálnymi“ expozíciami v barakoch dodávali aj podzemné priestory bývalých „krematórií“, v ktorých sú umiestnené kremačné pece. Z Osvienčima sa presunuli do druhého koncentračného tábora Birkenau v dedinke Brezinka (asi 3 km vzdialenej od Osvienčima). Poznávacím znamením v Brezinke je železničná trať, prechádzajúca tunelom do areálu a končiaca niekoľko desiatok metrov za ním. Na konci trate boli postavené už len pece na likvidáciu väzňov.
Žiaci mali možnosť vidieť pozostatky rozpadnutých barakov, v ktorých sú zachované drevené „postele“ väzňov, stovky latrín, steny s kresbami...
Pôvodne tento „svetový cintorín“ mal byť zrovnaný so zemou, čomu nasvedčuje aj zopár zbúraných častí budov v areáli. Zachoval sa však vďaka odvážlivcom ako trpká spomienka a výstraha, ktorí hrôzy tábora zažili na vlastnej koži a posolstvo chceli zanechať ďalším generáciám...
Exkurzia do Osvienčimu bola poučná a zaujímavá. Sú veci, ktoré jednoducho nejde pochopiť. Bolo treba počítať s nechcenými myšlienkami, ktoré vo všetkých návšteva Osvienčimu zanechala.
Exkurziu pre žiakov 9. ročníkov a žiakov z 8. ročníka zorganizovali Mgr. Ivana Martiaková a Mgr. Brigita Janitová.