Posledný septembrový týždeň si učitelia pripravili pre žiakov aktivity z oblasti jazykového vzdelávania. Na jednotlivých vyučovacích hodinách si pripomenuli Európsky deň jazykov. Lingvistickú a kultúrnu rozmanitosť spoločne spoznávali na pozdravoch, piesňach, rozprávkach, didaktických hrách a „cestovaním“ po Európe.
Žiaci z 1. A určovali zvieratá a pomocou pexesa, si upevňovali ich anglické názvy. Žiaci z 1. B spoznali rozprávky zo susedných krajín.
Druháci sa počas čítania učili pozdravy, ktoré môžu využiť pri cestovaní po Európe.
Žiaci z 3. A absolvovali na hodine čítania „Výlet do rozprávky európskych krajín.“ Ich spolužiaci z 3. B zase spoznávali veselé farbičky.
Štvrtáci spievali vybrané hymny európskych krajín. Spoznávali susedné štáty SR a zahrali sa anglické pexeso.
Piatakom boli na hodine anglického jazyka sprostredkované rozprávky iných krajín. Na literatúre si pripravili rannú šálku kakaa a učili sa pomenovať riady a ingrediencie v rôznych jazykoch.
Šiestaci spoznávali kultúru iných krajín a pripravili si „anglickú“ šálku čaju.
V siedmom ročníku si namiešali pohár vitamínov z ovocia a zeleniny, pričom spoznali plody, ktoré dovážame na naše územie.
Žiaci z ôsmej triedy sa rozprávali o káve, jej objednávaní a podávaní v Európe. Na hodinách anglického jazyka opisným spôsobom a kresbou stvárnili slovenské frazeologizmy.
Deviataci na hodinách slovenského a nemeckého jazyka „putovali za bratmi Grimmovcami.“
V rámci Európskeho dňa jazykov sa naši žiaci z ôsmeho a deviateho ročníka zapojili do medzinárodného projektu cez eTwinning pod názvom Language challenge for neighbours. Cieľom projektu bolo objavovať slovanskú rodinu jazykov, podporovať toleranciu a akceptovanie rozmanitostí. Žiaci pracovali v medzinárodnom tíme s českými, poľskými a lotyšskými žiakmi. Počas projektu predstavili v anglickom jazyku seba a svoju školu, stvárnili slovenské frazeologizmy opisným spôsobom a ozdobili ich obrázkami tak, aby im porozumeli aj žiaci medzinárodného tímu. V krátkom videu odprezentovali jazykolamy
v českom a poľskom jazyku. Zámerom projektu bolo aj rap poetry – krátke repovanie českej a poľskej básne a Kahoot výzva.
Veríme, že popularizovanie cudzích jazykov prinieslo žiakom nové informácie a podporí v nich záujem o celoživotné štúdium cudzieho jazyka.