Každý rok v októbri si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. K tomuto významnému dňu je realizovaný celoslovenský projekt pod názvom "Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice." Cieľom projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Medzi zapojenými školami nechýbala ani tá naša.
Vyučujúcimi žiakov 1. ročníka sa stali starší spolužiaci. Žiaci 9. ročníka si pripravili aktivity, ktorými pomohli svojim spolužiakom aktivizovať a upevniť vedomosti o písmenách abecedy.
Druháci si zhrali divadelné predstavenie pre spolužiakov a rodičov spoločnou úpravou rozprávkového príbehu Ga-ga- ga- gaštany.
Žiaci 3. ročníka pracovali s textom rozprávky Kmotor fiškáľom, ktorý mali rozstrihaný. Jednotlivé časti spájali a vytvorili zmysluplný text. Čítanie s porozumením prepojili tretiaci na hodine výtvarnej výchovy spoločnou ilustračnou kolážou rozprávky.
Rozprávky kocúra Červenochvosta od známej autorky G. Futovej priniesli našim štvrtákov zážitkové čítanie, v rámci ktorého sa obohatilo čítanie s porozumením o emocionálne vyjadrovanie formou pantomími. Hravosť aktivity podnietilo zábavné maľovanie na tvár farbami.
Na hodinách geografie a biológie sa piataci vydali „pešo i papierovými loďami“ po mape na zámorské objavy. Niektorí cestovali po súši, iní sa museli popasovať s nástrahami morí a oceánov a spoločne hravou formou vytvorili Mapu trás objaviteľov Zeme.
Pátracia akcia šiestakov pod názvom Knižná šifra sa rozbehla umiestnením záhadného plagátu na nástenke školy. ktorý bol zároveň prvým cieľom ich hľadania.
Úlohou žiackych pátračov bolo odhaliť na plagáte názvy literárnych diel, ktoré boli „zakódované do ilustrácií.
Pyžamová party v 7. ročníku sa niesla v duchu „spánku a odpočinku“, ktorého niektorí žiaci nemajú nikdy dosť. Záujem žiakov o vyučovanie vzbudili netradične upravená trieda, domáce oblečenie (pyžamo), relaxačná hudba a text, ktorý mal výchovno-vzdelávací aspekt, ale nebol typicky „poučkový“.
Zábavno-čitateľská hra „Páli vám to?“ prebiehala formou skupinovej práce na hodinách v 8. ročníku. Výsledkom vyhľadávania informácií v textoch a odpovedaním na vedomostné otázky, ktoré si vyberali vedúci skupín bolo vytvorenie literárnej myšlienkovej mapy o národnej literatúre.
V 9. A sa žiaci zahrali na učiteľov slovenského jazyka v 1. Triede. Kooperatívna hodina sa niesla v duchu hry, pantomímy a aktivizácii a upevňovania vedomostí o písmenách našich najmladších, ktorí sú zatiaľ iba pasívnymi čitateľmi.
9. B trieda sa sústredila na osobnosť Jozefa Gregora Tajovského a jeho črtu z dedinského prostredia - Maco Mlieč. V úvode hodiny deviataci analyzovali text o autorovom živote a diele prostredníctvom metódy INSERT. Po prečítaní ukážky Maco Mlieč pracovali s otázkami.
Veríme, že takto strávený deň s knihami a netradičnými aktivitami bol pre žiakov poučný a prínosný v oblasti rozvíjania čitateľských kompetencií. Všetky prebiehajúce aktivity boli zdokumentované a zaslané do súťaže.